Ferace Modellerinde ‘Vav’ Desenin Zerafeti

29 Temmuz 2015

Ferace modelleri dahil artık birçok ürün çeşidinde arap harfleri tasarım olarak kullanılmakta, bunlardan biride ‘Vav ‘harfi. Öncelikle bu harfin tasarımlarda kullanılmasının mana yükünü anlatalım ;)

ferace-modelleri

İnsanda derin anlamları ifade eden vav harfi özellikle anne karnındaki duruşuyla bebeği temsil eder.Hattatların en çok ‘vav’ harfini yazmalarındaki maksat da  budur.İnsanoğlu ömrünün başında vav, ortasında elif, sonunda yine vav gibidir.

Manevi boyutuna bakıldığında vav hali insanın secde anında Rabbine karşı sükut ederek boyun büküşünü ifade eder.Rabbi vav gibi mütevazi olsun ister kulları.

Bu harfi taşımakla huzur bulup sıkıntıların yok olacağı düşünülür.Bir yönüyle de ebced hesabında 6 harfine denk olduğu için imanın 6 esasını ifade ettiği söylenir.

saadetlemoda-kap-petrol-3208-56-344801-95-O

İnsanlar hayatlarının her alanında kendilerine huzur getiren eşyalara ve giyim tarzlarına yöneldiler.

Vav desenin zerafetinden vav harfi ile zarif olmaya adım adım…İlkin takılarda kendini gösteren vav harfi şimdilerde ev eşyalarıyla beraber çantalarda hatta elbise kumaşlarda da  tercih ediliyor.

11081706_436299166527172_2117402417_n

Yüzük modellerinde özellikle elif harfi ile birlikte kullanılan vav deseni son zamanlarda oldukça popüler bir  erkek yüzük koleksiyonu oluşturuyor. Böylece beylere takıda çok seçenek sunulmuş oldu ;)

vav-desen-yüzük

Tesettür giyimde ipek eşarp ve şallarda kullanımıyla baştacı edilirken abiye ferace modellerinde de şık ve sade görüntü oluşturması tercih sebebi oldu. Belli başlı markalar mesela aker gibi sezon koleksiyonlarında  vav desen ipek eşarplarada özel bir yer ayırmış.

gg

Yine aynı zamanda bazı tesettür giyim markalarında özellikle feracelerde  vav deseni  işlediklerini görüyoruz. Kimi sırt detayında kimi kol kimi yaka detayında vav deseni işlemelerine, tasarımlarına eklemiş.

ferace-modelleri-siyah

Atölye sahipleri özellikle vav desen ferace ve eşarpların ön siparişle mağazaya girmeden bittiğini söylüyor. İlerleyen zamanlarda özellikle tesettür giyim alanında arap  harflerinin ihtişamını çok çeşitli tasarımlarda göreceğimize benziyor :)

Fatma Zehra G. yazdı

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>